Philipponnat
Champagne Philipponat NM, 13, rue du Pont, 51160 Mareuil-sur-Ay. Tel. +33 326569300. 18.05.2018 ja 22.08.2018. Esmane kohtumine selle toreda, väga gastronoomilisi šampanjasid tootva ning mu lemmikmarjale - Pinot Noir - tendeeriva šampanjamajaga Prantsusmaal maja kodukülas Ay's, teine Eestis Maarjamäe lossis Tallinnas. Mõlemad erakordselt meeldivad ja meeldejäävad kohtumised. Aga alustame algusest.
Philipponat peakorter Ay's. Foto: blogi autor. |
Selliste meeste nagu Charles Philipponat, Philipponnat'de 16. põlvkonna esindaja (perekonna kui veinimeistrite ajalugu ulatub kirjalikele tõenditele tuginedes aastasse 1522; šampanjamaja asutati aastal 1910), kes jätkab pereäri traditsioone (kuigi maja kuulub täna Lanson-BCC grupile), kohta öeldakse lugupidavalt, et "neil on veel muld küünte all". See tähendab, et just väikeste šampanjamajade omanikud käärivad veel tänagi kibedal korje- ja veiniteoajal ka ise käised üles ja näevad vaeva, et päikeses kümmelnud marjadest lõpuks väärikas šampanja saaks. Ta ise on öelnud nii: "Ära tule meile lihtsalt külla, vaid tule ja tööta koos meiega. Siis saad aru, mida šampanja endast tegelikult kujutab." Samuti kuuluvad temale järgmised mõtted: "Mina sattusin majja tööle nö ringiga, sest töötasin pikki aastaid ühes teises šampanjamajas. Kui olin laps, juhtis Philipponnat'd minu isa onu ja minu isa töötas seal. Hiljem läks isa tööle teise šampanjamajja ja töötas seal ligi kolmkümmend aastat. Kui minul jõudis kätte töömeheiga, asusin tööle piirkonna suurimasse šampanjamajja Moet & Chandon. Seal õppisin eelkõige tundma veiniäri kommertspoolt - töötasin turundusosakonnas ja liikusin hiljem edasi veinitootmisse. Alles seejärel asusin tööle Philipponat's. Olen hetkel ainus perekonnaliige, kes majas töötab, ülejäänud meeskond, 23 inimest, on palgatöölised. Mul on neli last ja võib-olla võtab keegi neist kunagi äri üle. Toodangu poolest on meie maja keskmise ja väikese vahepealne - valmistame aastas 500-600 tuhat pudelit (korrigeeritud andmetel on aastane kogutoodang 700 tuhat pudelit, autori märkus). Seda on just parasjagu, et olla maailmas esindatud. Meie ambitsioon on olla seal, kus on väga head ja oma väljapaistva köögi poolest tuntud restoranid, asugu nad kasvõi Kesk-Saharas. Me ei tahagi olla turul domineerivad. Meie eesmärk on olla õiges ja just meile sobivas kohas." Filosoofia, mis mind 100%-liselt kõnetab ning millesse suhtun siira lugupidamisega. Nimetan kohe, et meie Tallinna kohtumisele ei saanud Charles Philipponat tulla, sest sel aastal algas korje varem ning sellest imeliset ajast oma majas ta ei loobunud. Mälestus kohtumisest temaga Prantsusmaal aga soojendab seni südant.
Philipponat' šampanjamajas korjatakse kõik viinamarjad käsitsi, põldugi haritakse traditsioonilisel moel - Ardenni tõugu hobustega. Kuid maja kõige hinnalisema veiniaia kaldenurk on 45 kraadi! Seal ei saa töötada isegi mitte hobused ja kogu töö tuleb teha käsitsi. Selle väga erilise 5,5-hektarilise Glos des Goisses' veiniaia Mareuil-sur-Ay's ostis maja 1935. aastal suure majandussurutise keskel. Keegi ei soovinud seda. Charles'i vanaonu ostis selle ühe aasta veinisaagist saadud raha eest. Tänapäeval on see üks ilusamaid ja omannäolisemaid aedu. Sellelt korjatud viinamarjadest valmivad Clos des Goisses (maja lipulaev ja tunnustatuim šampanja) ning Glos des Juste Rosé. Ka meie külastus algas retkest just selle erakordse viinapuuaia juurde Marne kanali ääres, mille ülemisest osast avanes lummav vaade kogu ümbruskonnale.
Suurepärane terroir ja aastasadu karmile kliimale vastu pidanud sordid on tembitud kirglikkuse, pühendumuse ja traditsioonidega - ilma nendeta ei sünni iial väärt šampanjat. Philipponnat's on kõik eelnimetatu olemas ja see on osatud muuta jumalikult hõrguks joogiks. Majale omane harjumus fermenteerida veine osaliselt tammes, osaliselt malolaktilise fermentatsiooni käigus, muudavad nende šampanjad kompleksseks ja pikaealiseks. Philipponnat maja oli ka üks esimeste seas, kes hakkas pudeli tagumisele etiketile trükkima infot šampanja valmsitamiseks peamiselt kasutatud baasveini aasta, korkimise kuupäeva ning ka lisatud suhkru koguse kohta. Veinimeister on Thierry Garnier.
Korralik rivi külastuse ajal Prantsusmaal. Oli, mida maitsta ja mille üle mediteerida. Foto: blogi autor. |
Suur tänu Brillare OÜ'le - nii meie reisikorraldusele Prantsusmaal kaasa aidates kui ka kutse eest osaleda Tallinnas toimunud üritusel, mille korralduse kohta soovin öelda eraldi kiidusõnad. Hats off, Viktor! Suur tänu taas ka kogu ägedale reisiseltskonnale! Ja eraldi tänu Kaja Tammsaarele, kellega õnnestus Philipponat' "lahti harutada" ja mõtteid vahetada üheskoos teist korda, sedakorda Tallinnas.
Kasutatud allikad: Audi Magazin, 2016. Arvutivõrgus: http://www.elamusreisid.ee/wp-content/uploads/Charles-Philipponnat-kirg-pühendumus-traditsioonid.pdf (7.05.2018); E. Avellan. Champagne. A guide for champagne lovers and gourmet travellers, 2017.
Kommentaarid
Postita kommentaar